VODA, SLAD A CHMEL Tyto tři přísady jsou základem pro vynikající pivo Steiger. Při vaření piva používáme průzračnou vodu ze Štiavnických vrchů, kvalitní slovenský a moravský slad a tu pravou nahořklou chuť zabezbečuje chmel ze žatecké a Tršické oblasti.
VAŘENÍ A CHLAZENÍ Srdcem každého pivovaru je varna. Rozemletý slad se smíchá
s teplou vodou a po krátkém odpočinku se jedna třetina ohřeje nejprve na 63 ° C,
po krátkém odpočinku na 73 ° C a pak na 100 ° C. Tím docílíme to, že pomocí enzymů vzniklých při klíčení ječmene se rozpustí sladový škrob a přemění se na směs jednodušších cukrů, rozpuštěných ve vodě. Sladkou tekutinu oddělíme od slupek zrn, přidáme do ní chmel a povaříme. Varem se z chmele uvolní hořké látky a zároveň se odpaří přebytečná voda tak, abychom získali roztok s obsahem extraktu 8%, 10%, 11% tm. nebo 12%. Tím si připravíme tzv.. mladinu, základ pro výrobu 8%, 10%, 11% tm. nebo 12% piv. Pokud chceme vyrobit tmavé pivo, kromě plzeňského sladu použijeme i bavorský, karamelový a barevný (pražený) slad. Po uvaření, které trvá cca 10 hodin, roztok zchladíme na cca 6-7 ° C a přidáme do něj pivovarské kvasnice
Kvašení Při kvasném procesu kvasnice mění část cukru na alkohol a oxid uhličitý. Tento proces probíhá v klasicky otevřených kádích - spilkách. Po 10 až 12 dnech se asi tři čtvrtiny cukrů promění a získáme tzv.. mladé pivo.
SUDOVÁNÍ - Mladé pivo se přečerpá do uzavřených tlakových nádob - tanků, umístěných ve sklepích, kde ještě dozrává cca 40 - 60 dní podle stupňovitosti piva - proces sudovanie. Během tohoto procesu, při teplotě jen 0-2 ° C kvasnice do piva uvolní oxid uhličitý, pivo se nasytí, nabere rezkosť a pěnivost, vyrovnají se chuťové vlastnosti. Takové pivo je ještě poměrně kalné od rozptýlených kvasnic a jiných koloidních částeček.
FILTRACE A PLNĚNÍ Filtrací odstraníme z piva všechny kalící látky a můžeme ho plnit do lahví nebo do kegov. Mikrobiální čistotu zajišťujeme pasterizáciou.Ak je požadavek zákazníků na pivo s trvanlivostí více než 4 měsíce, musíme pivo upravit. Speciálními filtračními postupy odstraníme z piva i část neviditelných Koloidně rozptýlených částic, které by se po delším čase mohly zreagovat a vytvářet zákaly a sedimenty. Takto upravené piva vydrží i rok, jsou však ochuzeny o část bílkovin a chuťově působí prázdnější dojmem. Je proto výhodnější požadovat od pivovaru pivo s kratší trvanlivostí, nedělat si zbytečné zásoby a čepovat čerstvé piva, které budou zákazníkům chutnat a ke kvalitnímu pivu se budou neustále vracet.
PŘEPRAVA Při jakékoliv manipulaci s pivními obaly láhev, sud, plechovka, je třeba si uvědomit, že jde o nádobu ve které je tlak, nebo tlak vzniká prudkým manipulováním. Nešetrná manipulace, házení a chrastění s obalem může způsobit jeho násilné otevření a neprospívá ani kvalitě piva, které se dá použít až po jeho ustálení. Ještě důležitější je dodržení teplotních podmínek a nevystavují piva přímému slunečnímu záření nebo mrazu.